تبلیغات
مجتمع فرهنگی مذهبی حضرت محمد رسول الله اشن
مجتمع فرهنگی مذهبی حضرت محمد رسول الله اشن

در روایت معروفی از امیرالمؤمنین علی ـ علیه السلام ـ آمده است: «هر روزی كه انسان در آن به زشتی و گناه آلوده نگردد آن روز عید است» چرا كه زشتی مهمترین بستر ظهور نزاع میان آدمیان است وباعث برهم خوردن آرامش درونی و بیرونی انسان‏ها می‏گردد و این همان چیزی است كه با عید یعنی آرامش و شادمانی منافات دارد .

عید از نظر اسلام

عید، زمان تغییر است؛ تغییراتی در انسان و در طبیعت. حرکت طبیعت به سمت تکامل، و حركت انسانها به سوی علم و معرفت، همواره با شادمانی و نشاط توأم است خاصه آنكه وقتی  انسان معنای جدیدی كشف میكند ، ابتهاج زائد الوصفی تمام وجود آدمی را در بر میگیرد ، آن لحظه‏ی تازه عید نامیده میشود .

در روایت معروفی از امیرالمؤمنین علی ـ علیه السلام ـ آمده است: «هر روزی كه انسان در آن به زشتی و گناه آلوده نگردد آن روز عید است» چرا كه زشتی مهمترین بستر ظهور نزاع میان آدمیان است وباعث برهم خوردن آرامش درونی و بیرونی انسان‏ها می‏گردد و این همان چیزی است كه با عید یعنی آرامش و شادمانی منافات دارد .

داستان عید قربان

در شب‏های نهم و دهم ماه ذوالحجه، به حضرت ابراهیم ـ علی نبینا و آله و علیه السلام ـ وحی شد که در روز دهم باید برای رضایت خداوند، فرزندش «اسماعیل» را به منا در نزدیکیِ مکّه ببرد و قربانی کند.

امتحانی بسیار بزرگ بود؛ ولی پدر و پسر از آن سربلند بیرون آمدند. حضرت ابراهیم(ع) با وجود علاقه‏ی شدید به فرزندش، او را به منا برد و دست و پای وی را بست و تصمیم گرفت که به فرمان خداوند، او را قربانی کند. حضرت اسماعیل(ع) هم به او دلداری و اطمینان داد که تسلیم فرمان خداوند است.

اما به خواست خدا، چاقو گلوی اسماعیل را نیرید و از سوی خداوند فرمان رسید که: «ای ابراهیم! تو از آزمایش الهی سربلند بیرون آمدی، اکنون فرزندت را رها کن و به جای اسماعیل این گوسفند را که برایت هدیه فرستادیم، قربانی کن».

حضرت ابراهیم(ع) هم بسیار خوشحال شد و پسرش را بوسید و به جای او، گوسفندی که از بهشت برای او فرستاده شده بود را قربانی کرد.

این روز را "عید الاضحی" یا "عید قربان" می‏نامند ؛ و اکنون قرن‏هاست که مسلمانان با اقتدا به آن حضرت، در حج و غیر حج، و در منا و غیر منا، شتر و گاو و بز و گوسفند قربانی می کنند، و در راه خدا انفاق می‏نمایند.

عید قربان ؛ عید رهایی از تعلقات

عید قربان, عید جان باختن و قربانی كردن جان خویش در پای معشوق است...

عید قربان، عید سرسپردگی و بندگی به درگاه احدیت است...

عید قربان، عید زاییده شدن انسانی نو از پس آن منیت‏های هوی و هوس است...

عید قربان, سر بریدن «نفس» است ؛ و پا بریدن از «شیطان»...

عید قربان, عید ابراهیم است و «اسماعیلش» ؛ و عید محمد است و «ذبح عظیمش» حسین... و مگر نه اینکه در قنوت نماز عید قربان، خدای را می‏خوانیم که: «این روز، روزی است که آن را برای مسلمانان عید قرار دادی، و برای محمد و آل محمد مایه‏ی شرف و کرامت...»؟

اعمال شب عید قربان

شب دهم ماه ذوالحجة از لیالى متبرك است. این شب از جمله چهار شبى است كه درهاى آسمان در آن باز است. اعمال معروف آن:

1. احیاء و شب زنده داری با عبادت.

2. زیارت امام حسین علیه السلام .

3. دعاء یا دائِمَ الْفَضْلِ عَلىَ الْبَرِیَّةِ ...

اعمال روز عید قربان

1. غسل: كه در این روز سنّت مؤكد است و حتی بعضى از علماء آن را واجب دانسته اند.

2. خواندن نماز عید است؛ به همان نحو كه در عید فطر ذكر شد. لكن در این روز مستحب است كه افطار بعد از نماز، از گوشت قربانى باشد.

3. قربانی کردن: قربانی کردن، نماد اصلی عید قربان است. با این عمل، انسان حیوان حلال‏گوشتی را به عنوان تحفه و هدیه قربانی می‏کند و گوشت آن را برای تقرب جستن به حق، بین خویشانودان" و "مستمندان" تقسیم می‏کند.

4. خواندن دعاهائى كه وارد شده پیش از نماز عید و بعد از آن. شاید بهترین دعاهاى این روز دعاى چهل و هشتم صحیفه كامله باشد: اَللّهُمَّ هذا یَوْمٌ مُبارَكٌ... و دعاى چهل و ششم را نیز بخواند یا مَنْ یَرْحَمُ مَنْ لا یَرْحَمُهُ الْعِبادُ ...

5. خواندن دعاى ندبه.

6. خواندن تكبیرات است براى كسى كه در منى باشد عقیب پانزده نماز كه اوّلش نماز ظهر روز عید است وآخرش نماز صبح روز سیزدهم و كسانى كه در سایر شهرها هستند بخوانند عقیب ده نماز از ظهر روز عید تا صبح دوازدهم و تكبیرات این است:

«اللّهُ اَكْبَرُ اللّهُ اَكْبَرُ لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَاللّهُ اَكْبَرُاللّهُ اَكْبَرُاللّهُ اَكْبَرُ ولِلّهِ الْحَمْدُ اللّهُ ــ خدا بزرگتر از توصیف است .... معبودى جز خدا نیست و خدا بزرگتر است ... و ستایش خاص خدا است» ..

«الله اَكْبَرُ عَلى ما هَدانا اَللّهُ اَكْبَرُ عَلى ما رَزَقَنا مِنْ بَهیمَةِ الاْنْعامِ ــ خدا بزرگتر است بر آنچه ما را راهنمائى كرد خدا بزرگتر است بر آنچه روزى ما كرد از چهارپایان انعام (شتر و گاو و گوسفند) » ...

«وَالْحَمْدُلِلّهِ عَلى ما اَبْلانا ــ و ستایش خاص خدا است براى آنكه آزمود ما را».

و مستحب است تكرار این تكبیرات عقب نمازها به قدر امكان و خواندن بعد از نوافل.

SMS به مناسبت عید قربان :

.

فرار رسیدن لحظات قدسی ایمان، عید سعید قربان، بر شما مبارک.

.................

لبی خندان، دلی شاد و سلامت برایتان آرزومندم، عیدتان مبارک.

.................

ابراهیم از جان فرزندش در راه خدا گذشت ؛ تو از چه چیزت در راه او می‏گذری؟

.................

عید سعید «قربان»، جشن «تقرب» عاشقان حق مبارک.

.................

ای خوش آن عیدی که آن مولای نور

از کنار کعبه بنماید ظهور

قلبه را مهر هم‏عهدی زند

از حرم بانگ "انا المهدی" زند

.................

زندگی‏تان به زیبایی گلستان ابراهیم و پاكی چشمه زمزم.

.................

سلام ابراهیمی! آهنگ كدام كعبه كرده‏ای و چه گوهری برای قربانی كردن به مسلخ می‏بری؟ و كدام یوسف افتاده در چاهی را به یعقوبش باز می‏گردانی تا بهترین عیدانه را دریافت كنی؟ سعی‏ات مقبول و عیدت مبارك.

.................

روز اوج بندگی و تجلی ایثار ابراهیمی بر شما مباركباد.

.................

عید اضحی رسم و آئین خلیل آزرست

بعد آن ، عید غدیر، روز ولای حیدر است

.................

عید قربان و پیشاپیش عید سعید غدیر مبارک.

.................

عیدنزدیک شدن دلها به قرب الهی برهمه مسلمانان مبارک باد

.................

همزمان با عید قربان، دلت را قربانی محبت، عشق، صمیمیت و مهربانی کن.

عید شما مبارک

در استقبال از سپیده، باید سپید پوشید... و دو ركعت نماز، به زلالی باران خواند... و از خود تا خدا طواف کرد...

عید سعید قربان بر همه بندگان صالح خدا مبارك باد.ارسال در تاریخ جمعه 12 آبان 1391 توسط خلیل عبداللهی-
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.