تبلیغات
مجتمع فرهنگی مذهبی حضرت محمد رسول الله اشن
مجتمع فرهنگی مذهبی حضرت محمد رسول الله اشن

آسیب شناسی عزاداری محرم

این حقیقت که سید الشهدا علیه السلام محبوب ترین شخصیت انسانی در بین همه اقوام جهان ،با همه تنوع و تعدد مذاهبشان است، نیاز چندانی به اثبات ندارد. برای درک بهتر این حقیقت کافی است در ایام محرم وصفر به گستردگی مجالس عزای حسینی در داخل و خارج کشورمان نظری بیندازیم تا ببینیم در همه جای جهان و نزد پیروان همه مذاهب مختلف ،سوگواری برای سالار شهیدان برپاست.هرگز بشریت شخصیتی نظیر امام حسین علیه السلام ندیده است که پیروان همه مذاهب این گونه از او یاد کنند و برای او عزاداری نمایند.

اینکه از ناحیه ذات اقدس الهی در احادیث قدسی و نیز از سوی چهارده معصوم علیهم السلام سفارش زیادی به عزاداری سیدالشهدا علیه السلام شده است،حاکی از نقش عظیم این کار در احیای دین و زنده نگهداشتن آن است.

هیچ عملی به اندازه برپایی عزاداری برای امام حسین علیه السلام در حفظ دین از انحراف و از هجوم بی امان دشمنان اسلام برای نابودی دین و همچنین توسعه فرهنگ دینی موثر نبوده و نیست.به عبارت دیگر می توان چنین مجالسی را مهمترین وسیله برای صیانت از کیان دین و جامعه اسلامی و نیز بسط روح دین و دینداری دانست.چه زیبا فرمود رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی قدس سره:

    امام حسین علیه السلام نجات داد اسلام را،ما برای یک آدمی که نجات داده اسلام را و رفته و کشته شده هر روز باید گریه کنیم ،ما هر روز باید منبر برویم برای حفظ این مکتب.محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است .فداکاری سیدالشهدا علیه السلام که اسلام را برای ما زنده نگه داشته است.

هر ساله دهها میلیون نفر از مردم ایران و نیز دهها میلیون نفر از سایر کشورها ی جهان،حتی در بین ملل غیر مسلمان- میلیاردها تومان و میلیاردها ساعت وقت خود را به این امر مقدس اختصاص می دهند.

متاسفانه عزاداری ها با همه اهمیت و جایگاه مهمی که در فرهنگ اسلامی دارند ،در طول زمان دچار آفات،خطرات و انحرافاتی شده است که نقش این وسیله مهم را تا حدودی کمرنگ کرده است.

این آفات موجب شده تا عزاداری ها و اساسا بزرگداشتها ،نتوانند همه کارکردها و توانایی های خود را بروز و ظهور دهند به عبارت دیگر برگزار کنندگان این مجالس نتوانسته اند از همه آثار مقدس و مهمی که مورد توجه و مقصود خداوند و اولیای دین در سفارش حکیمانه و اکیدشان به برپایی چنین مجالسی بوده است، بهره برداری لازم و کافی را ببرند.

قدرت سازندگی و آثار یک عزاداری صحیح و منطبق با هدف اصلی قیام سیدالشهدا به قدری زیاد است که اگر عزاداران حسینی از این وسیله بسیار قدرتمند استفاده لازم و صحیح می کردند و مانع نفوذ این همه آفات در آن می شدند ،جامعه اسلامی و جهان اسلامی وضعیتی کاملا متفاوت با آنچه امروز دچار آن است می شد.

اگر شیعیان به پیامهای عاشورا توجه جدی می کردند و از آن به خوبی الگو می گرفتند امروز به پیشرفته ترین جامعه از لحاظ مادی و معنوی تبدیل شده بودند و این همه مشکلات و معضلات گوناگون جامعه اسلامی را رنج نمی داد .

اگر پیام عاشورا جدی گرفته می شد و مسیر عزاداری ها و سوگواری ها به سمتی که معصومین علیهم السلام خواسته بودند ،هدایت می شد پس از گذشت بیست و پنج سال از انقلاب با شکوه اسلامی شاهد این همه مظاهر زشت و تاسف برانگیز فساد ،فقر،تبعیض و عقب ماندگی نبودیم.

اگر در سوگواری ها به درسهای کربلا توجه می شد این همه بودجه و امکانات مملکت ما، صرف مبارزه با ناهنجاریهای گوناگون و آثار طولانی مدت آن نمی شدو دشمنان اسلام در شبیخون فرهنگی خود این همه پیروزی های چشمگیربدستنمی آوردند.

هیچ دینی و ملتی در جهان چنین وسیله قدرتمندی را برای پیشرفت و سعادت در دست ندارد. افسوس که جامعه اسلامی به خوبی و درستی از این قدرتمند ترین وسیله استفاده نکرد.

مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.